domowe sposoby

Kleszcze - brrr

niedziela, 02 października 2011

Kiedyś mówiło się, że kleszcze są tylko na Mazurach, że tylko w lasach i na łąkach... - to już dawno nieprawda. Teraz kleszcze są wszędzie. Niektórzy mówią, że kleszcze lubią ciepłe i słabiej zarośnięte miejsca na ciele - pachy, pachwiny... Z mojego doświadczenia kleszcz może być wszędzie, nie zauważyłam wyraźnej zależności - ja akurat najczęściej znajduję je na psim karku, łopatkach, bokach - miejsca dość mocno zarośnięte, zazwyczaj wysoko nad trawą (psisko spore), czyli zupełnie wbrew zasadom. Znam przypadki, gdy kleszcz przyczepił się między poduszkami łapy! Do tego wszyscy producenci preparatów uprzedzają, że żaden z nich nie daje 100% zabezpieczenia... Wniosek? Stosować preparaty przeciw kleszczom i oglądać, oglądać i jeszcze raz oglądać, każdy kawałek psiej skóry.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: Kleszcze - brrr

   

Jak wywołać u psa wymioty

piątek, 19 sierpnia 2011

Czasem niezbędne jest wywołanie wymiotów - np. gdy pies spożyje coś szkodliwego, toksycznego.

Podajemy wtedy 3% wodę utlenioną w ilości 5ml na 5 kg wagi jego ciała. Najlepiej zrobić to strzykawką jednorazową (bez igły!) - powoli ale zdecydowanie podajemy płyn między zęby a policzek. Nie wolno wstrzykiwać bezpośrednio do gardła, bo zwierzę może się zachłysnąć. Jeśli w ciągu kilku minut nie dojdzie do wymiotów, po ok. 10 minutach zabieg należy powtórzyć.

UWAGA: nie wolno wywoływać wymiotów u zwierzęcia, które połknęło środek silnie żrący (np. do udrożniania rur), ponieważ może to doprowadzić do powtórnego poparzenia śluzówki. W przypadku żrących środków zasadowych można próbować podać kilka łyżek soku z cytryny lub octu rozcieńczonego pół na pół z wodą i koniecznie udać się jak najszybciej do weterynarza.

 

Objawy zatrucia:

  • drżenie, niepokój, chwiejny chód, utrata przytomności, drgawki, konwulsje
  • krwiste stolce i wymioty (mogą świadczyć o połknięciu trutki na gryzonie)
  • ciężki oddech, ziajanie, trudności z oddychaniem,
  • sinienie dziąseł i języka, bladość spojówek i śluzówek

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Jeśli potrzebny wózek dla psa

wtorek, 01 marca 2011

Dla ludzi wózek zwykle to tragedia. Czują się odrzuceni na margines, gorsi, często otoczeni są współczuciem i nadmierną litością, których nawet nie chcą. Społeczeństwo ludzi nie jest doskonałe. Psy postrzegają świat zupełnie inaczej - nie patrzą na atrakcyjność fizyczną, nie jest ważne ile mają łap, ile oczu, jaki procent słuchu, jak sprawny kręgosłup... One wciąż chcą żyć, chcą się bawić. Dlatego niepełnosprawny pies potrafi szczerze cieszyć się z wózka, z możliwości poruszania się, z towarzyszenia nam na spacerach i w życiu:

Historia Kraksy - suni zostawionej po wypadku 10 dni bez pomocy u weterynarza!!

Pieski wózek Sabiny - strona o once, która na wózku odzyskała radość i wigor - tu jej kochający właściciele opisują jak zrobić samodzielnie wózek dla psa, podają też linki do podobnych stron. Serdecznie polecam!

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Problem z moczem w mieszkaniu?

czwartek, 20 stycznia 2011

Jeśli mamy starszego psa, który "popuszcza", szczeniaka, który jeszcze nie umie zachować czystości, albo kota znaczącego teren, czasem się zdarza, że mieszkanie nabiera delikatnie mówiąc specyficznego zapachu. Dywany, kanapa, wykładzina, drewniana podłoga... Cóż, trudno je wyrzucić.

W takich przypadkach przyda się preparat Urine Off - producent zapewnia, że nie maskuje ale likwiduje zapach moczu przez usuwanie kryształów kwasu moczowego i białko.

Nadaje się też do usuwania śladów po innych wydzielinach (m.in. po wymiotach).

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com